Wermikompost – skuteczny i bezpieczny naturalny nawóz organiczny

Wermikompost, czyli nawóz ogrodniczy wytwarzany metodami biologicznymi, to skuteczny produkt, za pomocą którego nawozimy glebę i uzyskujemy zdrowe rośliny. Można go stosować w ogrodach owocowych i warzywnych, a także przy roślinach domowych i balkonowych. Wytwarzany jest na bazie odchodów od dżdżownic kalifornijskich, które są bardzo cenione przy produkcji nawozów naturalnych.

W produkcji biohumusu udział biorą dżdżownice kalifornijskie (zwane też dżdżownicami kompostowymi), które lokowane są w specjalnych łożach, przerabiają kompostownik i wydzielają to, co strawiły w postaci odchodów. Co ciekawe, w ich przewodach pokarmowych niszczone są tak zwane negatywne drobnoustroje. Przez to strawione podłoże jest nasycone tylko przez efektywne mikroorganizmy, które namnażają się w przewodzie pokarmowym dżdżownicy i w wydzielinach można znaleźć nawet tysiąc razy więcej drobnoustrojów w stosunku do treści obornika.

Nawóz zgodny z naturą

Naturalny nawóz organiczny charakteryzuje się wysoką wartością nawozową i dobrą przyswajalnością przez rośliny. Bogate związki są dostarczane do gleby (kupić można również produkty w postaci mgiełki do stosowania na części zielone, ale omawiamy tutaj nawóz do gleby), tam odpowiednio stymulują system korzenny do wzrostu, a samą roślinę do rozwoju. Przy stosowaniu wermikompostu najważniejsze jest to, że nie można go przedawkować – składniki uwalniane są stopniowo, dzięki bioregulacji.

Dzięki temu, że jest to biologiczny produkt, powstały w zgodzie z naturą, z jego pomocą można również oczyścić glebę ze skażeń chemicznych, pozbawić ją metali ciężkich i azotanów, a w zamian dostarczyć jej minerały, na przykład wapnia czy magnez, a to z kolei sprawia, że działanie plonotwórcze gleby się zwiększa.

Do czego stosować wermikompost

Nawóz ogrodniczy na bazie naturalnej przyda się przede wszystkim w ogrodzie w sytuacji konieczności przesadzania roślin, kiedy to trzeba zmniejszyć stres roślin. Do tego z powodzeniem można stosować go do odżywienia gleby po uprawie, która została pozbawionych składników odżywczych. Przy stosowaniu biohumusu szybko można odnotować, że rośliny rosną szybciej, są bardziej zdrowe, odporne na niektóre choroby i czynniki zewnętrzne.

Wermikompost dedykowany jest różnym rodzajom upraw w ogrodach ozdobnych czy działkowych, sprawdzi się również przy roślinach balkonowych. Sadownicy, którym zależy na walorach smakowych owoców, mogą bezpiecznie używać tego kompostu, który wpływa na walory smakowe i wizualne owoców. Jeśli więc zależy nam na odpowiednim użyźnieniu gleby i wzbogaceniu jej w składniki odżywcze i mineralne, ten naturalny nawóz sprawdzi się idealnie.

Firmy produkujące biohumus (wermikompost):

  • AGRECOL Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EKODARPOL” Zbigniew Zubala

{ Comments are closed! }