Obornik granulowany jako alternatywa

Trudno nie zgodzić się z tym, że obornik jest niezwykle skutecznym produktem przy nawożeniu gleby i rzecz jasna nie można się temu dziwić. Warto tutaj zaznaczyć, że przez wiele dziesięcioleci tak nasi rodzice, jak i dziadkowie sięgali po obornik naturalny, który poza moczem i odchodami zwierząt hodowlanych składa się także ze ściółki. Bez wątpienia dziś także po taki obornik sięga się dość często, ale należy zauważyć, że na rynku powstały doskonałe jego zamienniki, które przede wszystkim szczycą się tym, że są lepsze pod względem zawartych w nich składnikom. Jednym z nich jest granulowany obornik. Niemniej jednak nie jest to jedyna zaleta takiego obornika, bo trzeba tutaj zauważyć, że dzięki temu, że nie zawiera on nieprzyjemnego zapachu, możemy go także używać w miejscach, do których obornik naturalny zupełnie się nie nadaje. Mowa tu między innymi o ogrodach na naszych posesjach, a także balkonach czy tarasach, gdzie zazwyczaj ustawiamy rośliny doniczkowe. Warto jest bowiem zauważyć, że ze względu na określoną formę taki obornik granulowany doskonale sprawdza się także w przypadku roślin doniczkowych. Jeśli mówimy natomiast o zwykłych roślinach, to możemy nim nawozić większość z nich, a więc wszelkie warzywa, rośliny sadownicze, byliny, krzewy, drzewa liściaste czy iglaste.
Należy co nieco wspomnieć także i o właściwościach takiego obornika. A więc zawiera on w sobie wiele wszelkich makroelementów, jak i mikroelementów, które wpływają pozytywnie na szybki wzrost nawożonych nim roślin. Poza tym obornik granulowany jest niezwykle cennym źródłem materii organicznej, a jakby ktoś nie wiedział, to podpowiadamy, że to właśnie z niej w wyniku wielu procesów powstaje tak niezbędna glebie próchnica.
Jak w związku z tym widzimy ten rodzaj obornika ma wiele zalet i niemalże zero wad. W takiej sytuacji wydaje się, że w najbliższym czasie jego popularność będzie tylko i wyłącznie rosła i z pewnością z dnia na dzień będzie on skutecznie wypierał obornik naturalny, którego wykorzystywanie sprowadzi się tylko do gruntów rolnych.

Firmy produkujące obornik granulowany:

  • PROPLANTA Sp. z o. o.
  • GBS-ECO sp. z o.o.
  • Biovita sp.j.

{ Comments are closed! }